top

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
  Drukuj

Nowy most przez Wartę w Rogalinku
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 kwi 2017, 09:46 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):02 sty 2013, 09:34
Posty:370
nr Gadu Gadu: 0
etap i numer domu/mieszkania: Etap V
Cytuj:
Będzie nowy most w Rogalinku
Rośnie ruch pojazdów samochodowych, co jest szczególnie widoczne na trasach dojazdowych do Mosiny, w tym również w kierunku Kórnika. Zjawisko to powoduje konieczność przystąpienia do modernizacji drogi wojewódzkiej nr 431 na odcinku Mosina – Kórnik.
Dofinansowanie do budowy mostu w Rogalinku
Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu stara się o unijne dofinansowanie budowy mostu w Rogalinku. Będzie to most wraz z dojazdami w ciągu drogi wojewódzkiej nr 431. Po uzyskaniu dofinansowania i wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych Zarząd przystąpi do ogłoszenia przetargu. Dopiero po zakończeniu wszystkich procedur i podpisaniu umowy z wykonawcą będzie można rozpocząć inwestycję.
Zakres inwestycji
Zakres inwestycji obejmuje budowę pięcioprzęsłowego mostu wraz z dojazdami o łącznej długości ok. 768 m. Nowy most, jak i cała trasa projektowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 431 powstanie na północ od obecnego przebiegu drogi. Początek budowy mostu znajdować się będzie na wysokości ul. Niwka Stara (okolice oczyszczalni), koniec – na skrzyżowaniu ul. Północnej a Wodnej (w tym miejscu most zejdzie na stary ślad). Na dojazdach pojawią się prawdopodobnie dwie zatoki autobusowe/techniczne.
Most w Rogalinku
Stary most będzie otwarty przez cały okres inwestycji i zostanie rozebrany dopiero po otwarciu nowej przeprawy. Ponadto inwestycja obejmuje również przebudowę skrzyżowania ulicy Wodnej i Północnej wraz z dojazdami do przyległych działek i posesji oraz budowę ścieżki pieszo-rowerowej na całym omawianym odcinku drogi. Zarówno piesi jak i zmotoryzowani użytkownicy drogi oraz rowerzyści będą mogli bezpiecznie korzystać z walorów Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, Pałacu w Rogalinie czy zamku w Kórniku. Zwiększy się dostępność do dużych atrakcji turystycznych naszego regionu.
Zwiększony ruch pojazdów samochodowych
Brzmi ciekawie. Największym minusem wydaje się być jednak fakt, że most zwiększy “nośność”, co wiąże się z prawdopodobieństwem powrotu tir-ów na tę trasę. Budowa mostu rozwiąże problem braku możliwości bezpiecznego przejazdu czy przejścia. Z pewnością jednak dobrym posunięciem oprócz tego byłaby budowa obwodnicy wschodniej od ul. Mocka do łącznika z drogą S5. To już jednak leży w gestii Marszałka Województwa.
Zakończenie budowy mostu planowane jest do 2019/2020 roku. Przewidywany koszt inwestycji wynosi 44,2 mln zł brutto. Aktualnie w WZDW opracowywany jest projekt użytkowo-koncepcyjny całego przedsięwzięcia.

Źródło:
https://www.gazeta-mosina.pl/2017/bedzi ... rogalinku/

o modernizacji drogi wojewódzkiej 431 można również poczytać:
http://czasmosiny2.pl/puszczykowo-a-mod ... drogi-431/


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Nowy most przez Wartę w Rogalinku
PostNapisane: 09 maja 2018, 09:18 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):02 sty 2013, 09:34
Posty:370
nr Gadu Gadu: 0
etap i numer domu/mieszkania: Etap V
Cytuj:
Most na Warcie i remont 431 (Kórnik – Mosina – Granowo)

Wszystkie istotne decyzje, na które Gmina Mosina miała bezpośredni wpływ, zostały podjęte w minionej kadencji, w roku 2013. Gmina pozbyła się wówczas administracyjnych, formalnych narzędzi, za pomocą których mogła współtworzyć układ komunikacyjny w tytułowym zakresie.

Dwie decyzje

Burmistrz Gminy Mosina 18 stycznia 2013 r. podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, w których uzgodnił budowę mostu przez rzekę Wartę w Rogalinku. W decyzji założył wzrost natężenia ruchu po wybudowaniu mostu, jednak nie odniesiono tego do obciążenia ruchem centrum Mosiny.

Drugą decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach burmistrz Gminy Mosina wydał 15 listopada 2013 r. W decyzji tej uzgodnił „realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 431 – od miejscowości Kórnik do skrzyżowania z drogą krajową nr 32 w wariancie II”. Gmina ostatecznie stwierdziła brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wbrew opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Konsekwencją obu decyzji była rezygnacja ze zbadania, na ile modernizacja drogi 431 i budowa mostu zwiększy problemy komunikacyjne w centrum Mosiny. Było to o tyle ważne, iż droga 431 łączy się z drogą 430 (Poznań-Mosina), jest jedną z najbardziej eksploatowanych dróg wojewódzkich.

Gdyby dokonano analizy, jednym z możliwych wniosków mogłoby być wskazanie, iż należy wyprowadzić wzmożony ruch poza granice miasta! Miałoby to istotne znaczenie w czasie podejmowania decyzji przez Urząd Marszałkowski w zakresie budowy obwodnicy.

Decyzja obecnej kadencji

W odmienny sposób procedowano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 430 Poznań – Mosina i rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 431 w miejscowości Mosina.

Gmina Mosina 26 listopada 2015 r. odwołała się od powyższej decyzji procedowanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. W odwołaniu wskazano m.in. na koncepcję programowo – przestrzenną wschodniej obwodnicy miasta Mosina oraz podważono zasadność budowania ekranów akustycznych w centrum miasta. Procedura dalej trwa.Wizyty u Marszałka Wojciecha Jankowiaka

Niezależnie od procedowania decyzji, dwukrotnie Burmistrz Gminy Mosina Jerzy Ryś wraz z Zastępcą Burmistrza Gminy Mosina Przemysławem Mielochem, spotkali się z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Wojciechem Jankowiakiem w sprawie budowy obwodnicy południowo-wschodniej.

Jesienią 2017 r. Marszałek przekazał, że w obecnej perspektywie budżetu unijnego Województwo Wielkopolskie ma zagwarantowane środki na remont dróg z Kórnika przez Mosinę w kierunku na Stęszew i Granowo wraz z budową mostu. Zarezerwowane środki były jednak niewystarczające na budowę obwodnicy (gdyby zrezygnować z remontu).

Odcinki budowane i niebudowane

Całe zadanie zostało podzielone na cztery części. 11 września 2017 r. przetarg na rozbudowę tej drogi na dwóch odcinkach: od miejscowości Rogalin do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 306 i od skrzyżowania z drogą nr 306 do drogi krajowej nr 32 został unieważniony, ponieważ ceny najkorzystniejszych ofert znacznie przekraczały zaplanowane nakłady. Do tej pory decyzja o ponownym wszczęciu postępowania przetargowego nie została podjęta.

Z kolei przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 306 na odcinku od skrzyżowania z nowym przebiegiem drogi S5 do drogi wojewódzkiej nr 431 został rozstrzygnięty 26 września 2017 r. i została podpisana umowa z wykonawcą.

W przypadku budowy mostu wraz z dojazdami w ciągu drogi wojewódzkiej nr 431 w Rogalinku WZDW czeka na uzyskanie wymaganych pozwoleń i decyzji ZRID (rozpoczęto postępowanie 18 kwietnia 2018 r.). Dopiero po ich uzyskaniu będzie mógł przygotować procedurę przetargową.

Obwodnica południowo-wschodnia i „czerwonka”

Gmina już w roku 2017 wystąpiła do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich o uzyskanie warunków, które powinny być spełnione w projekcie budowlanym. W budżecie gminy zostały zagwarantowane środki na wykonanie projektu części tzw. obwodnicy południowo-wschodniej, prowadzącej od skrzyżowania z ul. Piotra Mocka w Mosinie przez Drużynę do Dymaczewa Nowego. Obwodnica została już wpisana do Planu Transportowego Województwa Wielkopolskiego. Prace nad projektem i uzyskaniem wszelkich decyzji i pozwoleń potrwają około 3 lata. Dokumenty będą gotowe na kolejną perspektywę unijną 2021-2027.

Trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę dla „czerwonki”. Gmina spodziewa się uzyskać decyzję ZRID latem br. Natychmiast po uzyskaniu pozwolenia przystąpi do procedury przetargu na budowę „czerwonki”. W budżecie gminy zagwarantowano na ten cel 5,2 mln zł.

Przemysław Mieloch
Zastępca Burmistrza
Gminy Mosina

źródło: https://www.mosina.pl/komunikaty/most-n ... na-granowo


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Style by web designer custom , optymalizacja seo pozycjonowanie stron pozycjonowanie
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Polecane Strony:
----------------
|| Forum Rowerowe || Koalicja Samorzadowa || Poczta Forum Czapury|| Forum mieszkancow osiedla lesnego Czapury ||
|| Forum mieszkancow Czapury osiedle Lesne ||

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL